Finansowanie na start, co wybrać?

05 marca
13:22 2014

Początek własnego biznesu bywa dla początkującego przedsiębiorcy bardzo trudny. Wiąże się to z szeregiem formalności, brakiem wystarczających środków potrzebnych do inwestycji. Nie ma się co oszukiwać. Rynek jest wyjątkowo nasycony.

Jeszcze do niedawna banki wyjątkowo restrykcyjnie traktowały nowicjuszy biznesowych. Z cudem graniczyło finansowanie z ramienia instytucji finansowej w kontekście start upa. Brak odpowiednich obrotów, krótki staż były bowiem wystarczającym argumentem potrzebnym do odmowy przyznania pożyczki. Dzisiaj sytuacja diametralnie się zmieniła. Banki z większym przymrużeniem oka traktują chwilową niedyspozycję finansową firmy. Wśród wielu ofert pożyczek wyróżniamy kredyt dla nowych firm inwestycyjny oraz obrotowy.

Kredyt inwestycyjny
Ten rodzaj kredytu zaciągany jest przez przedsiębiorstwo w celu sfinansowania inwestycji. Oznacza to, że za kapitał bankowy  firma może kupić nowy środek transportu, zainwestować w nieruchomość lub nabyć licencję. Na  jakiej podstawie przyznawany jest ów kredyt? Najistotniejszym kryterium jest kondycja ekonomiczna firmy.

Kredyt obrotowy
Kredyt dla nowych firm o charakterze obrotowym przeznaczony jest na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Kredyt udzielany jest zazwyczaj w rachunku kredytowym jednorazowo lub w transzach. Analogicznie do kredytu inwestycyjnego przyznawany jest na podstawie predyspozycji finansowych firmy. Banki udzielają krótko-, średnio- i długoterminowych kredytów.

Kredyt kupiecki
Jest to wyjątkowa forma kredytu dla firmy, która nie jest przyznawana przez jednostkę finansową. Stanowi niejako współpracę pomiędzy kontrahentami biznesowymi. Opiera się na zdolnościach negocjacyjnych podmiotów biznesowych i może przybierać formę odroczonego terminu spłaty za fakturę.

Silna konkurencja eliminuje słabe jednostki , które nie mają wystarczająco mocnej karty przetargowej w postaci kapitału. Istnieje jednak lekarstwo na brak gotówki. Jest nim kredyt dla nowych firm.