Przedsiębiorcy zadowoleni z kredytów z gwarancją de minimis

28 maja
14:31 2017

Banki nadal są dość rygorystyczne w udzielaniu kredytów dla firm, ale nie aż tak jak w okresie kryzysu. Niemniej jednak o wiele chętniej udzielają kredytów przedsiębiorcom z gwarancjami BGK.

Banki już o wiele łaskawszym okiem patrzą na przedsiębiorców zabiegających o kredyty bankowe, i to zarówno o kredyty obrotowe, jak i inwestycyjne. O pozytywne decyzje nadal jest dość trudno, szczególnie jeżeli chodzi o kredyty dla początkujących firm. Zdecydowanie łatwiej jest o kredyty bankowe z gwarancją de minimis.

Gdy brakuje odpowiednich zabezpieczeń

Kredyty z gwarancją de minimis przeznaczone są dla przedsiębiorców małych i średnich firm, którzy nie są w stanie przedstawić bankom odpowiednich zabezpieczeń. Jest wiele takich firm, które albo dopiero rozpoczynają swoją działalność, albo od niedawna funkcjonują na rynku. Z pomocą przychodzi wówczas Bank Gospodarstwa Krajowego, który poręcza za takich przedsiębiorców, zabezpieczając spłatę kredytu. Przedsiębiorcy bardo chętnie korzystają z takiego wsparcia, a banki o wiele chętniej udzielają wówczas kredytów.

Duże ryzyko niewypłacalności

Jeżeli firma nie może przedstawić bankowi odpowiednich zabezpieczeń podczas zabiegów o kredyt obrotowy lub inwestycyjny, bank kredytu raczej nie udzieli. Istnieje bowiem bardzo duże ryzyko niewypłacalności firmy. Wtedy przychodzi wsparcie w postaci pomocy BGK. Jeżeli przedsiębiorca nie będzie w stanie spłacać kredytu, zrobi to za niego BGK. Oczywiście, nie oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie musiał oddać długu BGK. Spłata takiego zobowiązania ustalana jest indywidualnie pomiędzy stronami. O kredyty z gwarancją de minimis można starać się tylko w bankach, które podpisały z BGK umowy.

Do jakich banków po taki kredyt?

Nie wszystkie banki mają podpisane umowy z BGK, dlatego warto wiedzieć, do jakich banków przedsiębiorca może udać się po kredyt ze wsparciem de minimis. W chwili obecnej są 23 takie banki, a wśród nich m.in. PKO BP, BNP Paribas, Deutsche Bank, mBank, Cerdit Agricole, Bank BPH oraz Citi Handlowy. Najlepiej przed zabieganiem o taki kredyt sprawdzić, jaki bank i na jakich warunkach kredytu de minimis udzieli. Oczywiście, nie każda firma z marszu dostanie taki kredyt. Bank uruchomi odpowiednie procedury, które muszą został spełnione. Kredytu nie dostaną firmy, które miały w przeszłości kłopoty ze spłatą swoich zadłużeń. Przedsiębiorstwa powinny również mieć odpowiednią zdolność kredytową.

Gwarancje BGK

Zabiegając o kredyt z gwarancją de minimis, przedsiębiorca powinien wiedzieć, co obejmuje taka gwarancja i do jakiej wysokości kredytu. Otóż gwarancja BGK nie może przekraczać 60 proc. kwoty kredytu i nie może być wyższa niż 3,5 mln zł za trzyletni okres podatkowy. Warto też wiedzieć, że gwarancje nie obejmują odsetek ani kosztów dodatkowych związanych z udzieleniem kredytu. Jest to ważne, bowiem często przedsiębiorcy mylą pojęcia i uważają, że gwarancje obejmują całościową część kredytu.

Jakie obowiązują procedury?

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z kredytu de minimis, składają wnioski w bankach, które mają podpisane umowy z BGK, następnie dokumenty są odsyłane do BGK. To BGK decyduje, czy decyzja będzie pozytywna, czy nie. Jeżeli jest pozytywna, w dalszej kolejności badana jest zdolność kredytowa firmy, powiększona o gwarancję, oraz historia kredytowa w BIK. Nie ma nic za darmo, od sumy gwarancji pobierana jest opłata w wysokości 0,5 proc. I jeszcze jedno: gwarancja może być udzielona tylko na okres 27 miesięcy przy kredytach obrotowych i 99 miesięcy przy kredytach inwestycyjnych.