Kredyt gotówkowy w SKOK-u czy w banku – który lepszy?

19 grudnia
18:42 2016

Osoby, które chcą pożyczyć pieniądze, mają duże pole do manewru. Pożyczki dostępne są nie tylko w bankach i firmach pozabankowych, ale także w SKOK-ach.

Rozważając pożyczenie środków finansowych, warto wziąć pod uwagę różne warianty. Jednym z nich jest bank komercyjny. Działa on zgodnie z dyrektywami Komisji Nadzoru Finansowego.

Oprocentowanie nominalne oraz prowizja za udzielenie kredytu to główne koszty, z jakimi musimy się liczyć. Z kolei pożyczki oferowane przez SKOK-i oprócz standardowych analogicznych do banków kosztów narzucają dodatkowe opłaty, które znacząco wpływają na atrakcyjność oferty.

SKOK-i wymagają od potencjalnych klientów wniesienia tzw. opłaty członkowskiej. Jest to koszt związany z przynależnością do danej kasy. Aby wejść w szeregi SKOK-u, należy uiścić koszt wpisowego, składki członkowskiej i składki na wybrane stowarzyszenie. Ponadto jesteśmy zobowiązani do poniesienia opłaty z tytułu wykupu udziału jednostkowego. Przeważnie wszystkie te koszty kształtują się w granicach 100-160 zł.

Analizując taki wskaźnik jak oprocentowanie nominalne, SKOK-i mogłyby konkurować z bankami komercyjnymi pod względem atrakcyjności oferty kredytowej. Jednakże biorąc pod uwagę ogół opłat, z którymi wiążą nas tego typu instytucje, to kredyty nie wyglądają już tak ciekawie. Znalezienie złotej oferty, w ramach której wszystko byłoby dla nas atrakcyjne, graniczy z cudem. Tym bardziej, że kredyty gotówkowe do najtańszych nie należą. Na ich koszt wpływa fakt, że są one niczym niezabezpieczone (oprócz często stosowanego ubezpieczenia).

Samo uzyskanie zgody na finansowanie w dzisiejszych czasach nie jest łatwe. Wiele banków zaostrzyło wymagania względem zdolności kredytowej. Powodem tego jest trudna sytuacja na rynku i gros niespłacanych przez konsumentów pożyczek. Dokładna analiza rynku finansowego w obliczu wzięcia kredytu jest zatem niezbędna.