Aby wyjąć trzeba włoży – jak to zrobić ?

05 marca
13:27 2014

Posiadanie własnej działalności gospodarczej to nie tylko profity i przywileje. Każdy doświadczony przedsiębiorca wie, że własny biznes to (przynajmniej na początku) skarbonka bez dna.

I tak wraz z zarejestrowaniem spółki zaczynają się koszty, czasami horrendalne. Aby utrzymać się na powierzchni rynku należy bowiem inwestować w nowatorskie i kreatywne rozwiązania. Oczywiście owe inwestycje i ich częstotliwość zależą od branży w jakiej działamy. Jednak niejednokrotnie młodzi, niedoświadczeni i póki co biedni przedsiębiorcy sięgają po bankowy leasing.

Każdy zna i rozumie stare jak świat powiedzenie, że „aby wyjąć trzeba włożyć”. I tak jest też w przypadku własnej działalności. Aby zarobić i uzyskać zysk należy zainwestować. Bywa jednak i tak, że nie mamy środków potrzebnych na inwestycje. I wtedy otwierają się wrota Sezamu bowiem do wyboru każdy biznesmen ma dwie formy zewnętrznego finansowania. Pierwszą z nich jest kredyt, drugą zaś bankowy leasing. Obydwie pochodzą z tego samego źródła jednak znacząco się od siebie różnią.

Nie jest tajemnicą, że zdecydowanie większą popularnością cieszy się bankowy leasing. Powód jest prosty, oczywiście chodzi o pieniądze a raczej minimalizację kosztów, która związana jest z korzyściami podatkowymi. Leasing operacyjny to jedna z tych metod, która nie wymaga angażowania własnych środków finansowych i pozwala odliczyć raty leasingowe od podatku. W ostatecznym rachunku leasingobiorca nie ponosi większych kosztów w związku z wynajęciem dobra materialnego. Amortyzacja np. samochodu również leży w gestii finansującego. Leasing bankowy ma jeszcze jedną sztandarową zaletę. Pochłania mniej czasu i wymaga mniejszej ilości formalności i procedur w porównaniu z bankowym kredytem.

W niektórych wypadkach decyzja o przyznaniu leasingu nie zajmuje więcej niż kilka godzin. Jest to na pewno spore ułatwienie dla przedsiębiorcy, który na początku przygody z własnym biznesem jest człowiekiem bardzo zajętym.