Nie zabezpiecza praw najemców

11 sierpnia
10:29 2014

To trudny czas dla rynku mieszkaniowego,

dla rynku kredytów mieszkaniowych i dla poszukujących na tych rynkach wsparcia w postaci nie tylko zakupu czy budowy mieszkań ale także decydujących się na wynajem mieszkania.

Obecnie tylko u osób prywatnych można wynajmować lokale mieszkalne i to one dyktują ceny wynajmu oraz pobierają kaucje. W polityce wynajmu mieszkań funkcjonują trzy rodzaju umów najmu regulowane różnymi przepisami i różnymi interesami.

Na przykład dla wynajmujących mieszkania najkorzystniejszy jest najem okazjonalny, a dla najemców najem zwykły. Dlaczego? Bowiem przy najmie zwykłym stosowane są wszystkie możliwe zabezpieczenia jakie daje ustawa o ochronie praw lokatorskich. Natomiast najem okazjonalny nie daje tych praw najemcom. Tak więc najem okazjonalny może być stosowany tylko wówczas jeżeli wynajmujący nie zajmuje się gospodarczo wynajem mieszkań. Sa te pewne zawiłości prawne i jak już powiedzieliśmy warunki dyktują prywatni wynajmujący.

Często przez strony się są spisywane umowy ponieważ wynajmujący lokale mieszkalne nie chcą odprowadzać podatku. To powinno być uregulowane prawnie ale nie jest. Więc może pozostaje inny sposób aby sprawy najmu wreszcie uregulować. Zacznijmy od tego że nie wszystkich jest stać obecnie na drogi kredyt mieszkaniowy i banki również dość niechętnie teraz udzielają takich kredytów. Dlatego na rynku mieszkaniowym jest zastój bowiem nie ma już aż tylu kupujących mieszkania. Przez cały ten czas toczyła się również dyskusja czy nie budować mieszkań pod wynajem i właśnie zapadła decyzja na mocy której zarząd banku gospodarstwa krajowego powołał do życia spółkę TFI BGK i fundusz ten ma zainwestować ponad 5 miliardów złotych na budowę lub zakup budynków pod wynajem mieszkań.

To duża szansa dla osób których nie stać jest na budowę czy zakup mieszkań. Warto w tym miejscu dodać, że czynsz ma być niższy o około 20 procent od cen rynkowych.