Wady vs zalety inwestycji w mieszkania używane w 2016 roku

11 grudnia
16:43 2015

Decydując się na kupno własnego mieszkania, musimy podjąć wiele ważnych decyzji. Pierwszą z nich będzie sposób finansowania zakupu, np. kredyt hipoteczny. Następnie musimy zdecydować, czy kupujemy lokal z rynku pierwotnego, czy też wtórnego. To trudna decyzja, bo zarówno inwestycje w mieszkania nowe, jak i używane mają swoje wady i zalety.

Dla wielu kupujących własne „M” kluczowe będzie porównanie kosztów zakupu mieszkania nowego i używanego. Jeśli chodzi o samą cenę zakupu, to lokale z rynku wtórnego są dużo tańsze od tych podobnych metrażowo z rynku pierwotnego. Na cenę lokalu używanego wpływa jednak wiele czynników, m.in. stan mieszkania czy lokalizacja. Analizując wydatki związane z zakupem mieszkania, musimy jednak wziąć pod uwagę także inne koszty, nie tylko samą jego cenę. Decydując się na nabycie lokalu z rynku wtórnego, musimy jeszcze uwzględnić wyższe koszty transakcyjne. W tym przypadku do zapłaty mamy 2-procentowy podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC), z którego jesteśmy zwolnieni przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego.

Koszt remontu czy koszt wykończenia mieszkania?

Musimy pamiętać, że sam zakup mieszkania to nie koniec naszych wydatków. Lokal trzeba urządzić, a czasem wyremontować. Decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego, mamy teoretycznie gotowy lokal do zamieszkania, oczywiście wedle potrzeby możemy wykonać jakiś remont lub odświeżenie. Kupując mieszkanie od dewelopera, musimy liczyć się z kosztem doprowadzenia lokalu od stanu użytkowego. Koszt wykończenia takiego lokum szacowany jest na 1000 zł za metr kwadratowy.

Niewątpliwą zaletą używanego mieszkania jest otaczająca je infrastruktura. Niestety w przypadku wielu nowych osiedli brakuje nie tylko przedszkoli i sklepów, ale i roślinnego krajobrazu, który najczęściej towarzyszy starszemu budownictwu.

Mieszkanie używane a stan techniczny

Kupując mieszkanie używane, musimy liczyć się ryzykiem związanym przede wszystkim ze stanem technicznym nie tylko samego lokalu, ale i całego budynku. Oglądając mieszkanie czy budynek przed zakupem, nie mamy możliwości samodzielnie ocenić stanu hydrauliki czy też elektryki. W dawniej wybudowanych nieruchomościach standardem są wiekowe i niesprawne instalacje, do tego często materiały budowlane nie spełniają dzisiejszych norm, nie mówiąc już o nieremontowanym dachu czy klatkach schodowych. Wszystkie te sprawy wpływają na stan techniczny.

Mieszkanie w bloku

Kupując mieszkanie w bloku z wielkiej płyty bądź starsze, musimy liczyć się z poniesieniem wyższych środków na remont, większy może być także fundusz remontowy. Dodatkowo pamiętajmy, że mieszkanie tego typu szybciej tracą na wartości rynkowej. Problemem w lokalach używanych może być także mniej funkcjonalny układ pomieszczeń, a także niedostatek miejsc parkingowych.